PIENIĄDZE NA DOWOLNY CEL!

SZYBKO I BEZPIECZNIE

Tłusty czwartek- co to za święto?

data dodania: 2019-02-25

Tłusty czwartek to ulubiony dzień w roku każdego łasucha. Kiedy przypada? Zawsze w ostatni czwartek karnawału.
W tym roku 28 lutego. Co wypada zjeść w taki dzień? Oczywiście pączki i faworki nazywane również chruścikami.

Tłusty czwartek to bez wątpienia najsłodszy dzień w roku, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to zatem ostatnia szansa na wielkie objadanie się przed nadchodzącym Wielkim Postem.

Tłusty czawrtek- jaka jest historia tego święta?

 

Zwyczaj Tłustego czwartku sięga jeszcze czasów pogańskich. W starożytnym Rzymie mieszkańcy świętowali koniec zimy i nadejście wiosny poprzez spożywanie tłustych pokarmów, w szczególności mięsa, a także piciu wina. Ówczesne święto było nazwane ,,tłustym dniem".

W XVI w. w Polsce rozpoczęła się tradycja jedzenia pączków w wersji słodkiej. Jednak różniły się od tych dzisiejszych. Zawierały one ukryty migdał lub mały orzeszek. Osoba, która trafiła na ,,właściwy" pączek, miała się cieszyć ogromnym powodzeniem w życiu.

W Polsce w średniowieczu w szczególny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Określano go jako ,,combrowy czwartek". Legenda podaje, że nazwa pochodziła od nazwiska burmistrza Krakowa z XVII wieki. Prawdopodobnie była to fikcyjna postać surowego handlarza na krakowskim rynku, który miał negatywny stosunek do kobiet. Jego smierć datowana jest właśnie na tłusty czwartek. Z okazji tego wydarzenia, przekupki na targu urządzały wielką uroczystość. W czasie zabawy zaczepiały przypadkowych mężczyzn, zmuszając ich do zabawy albo oddawania wierzchniej odzieży. Miało to stanowić zadośćuczynienie za krzywdy ze strony Combra.

Dziś symbolem Tłustego czwartku są pączki. Tradycja mówi, że tego dnia każdy z nas powinien zjeść przynajmniej jednego.

Tłusty czwartek- kiedy przypada w 2019 roku?

 

W 2019 roku tłusty czwartek przypada dość późno bo dopiero 28 lutego. To oznacza wyjątkowo długi karnawał, który potrwa do 5 marca. Dzień później przypada Środa Popielcowa oznaczająca początke Wielkiego Postu.

 

 

 

Siedziba główna

Ganu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
25-370 Kielce
ul. Żeromskiego 25/4
NIP: 959-194-22-17

Nasze placówki

Posiadamy aż 15 placówek
w 5 województwach!

Stosowanie do obowiązków informacyjnych nałożonych przepisami prawa firma Ganu spółka z o.o. Sp.k informuje,
iż w zakresie pośrednictwa w udzielaniu produktów finansowych współpracuje z nastepujacymi pożyczkodawcami:
NG Partners Sp. z o.o. oraz LS Nexum Sp. z o.o.

Ganu spółka z o.o. Sp.k informuje,iż w ramach pośrednictwa w zakresie udzielania produktów finansowych , współpracuje z następującymi pożyczkodawcami : NG PARTNERS Sp.zo.o. KRS: 0000574341, LS NEXUM Sp.zo.o. KRS:0000657839.
Ganu spółka z o.o. Sp.k. w ramach zawartych umów z ww. podmiotami otrzymuje wynagrodzenie oraz posiada umocowanie do zawierania umów o dany produkt finansowy.

Projekt i realizacja strony internetowej NET-atak
© 2023 Ganu spółka z o.o. Sp.k