

Żeglując po internecie, zostawiamy w nim cyfrowe ślady. Bywa, że nieodpowiedzialnie i za dużo. Przez to w skrajnym wypadku może być skradziona nasza tożsamość. A to grozi już bardzo poważnymi finansowymi stratami.
Po pierwsze, pilnuj danych z dowodu osobistego
Podstawowe zalecenie dotyczące obrony przez kradzieżą tożsamości brzmi: pilnuj jak oka w głowie dowodu osobistego!!! I we współczesnym cyfrowym świecie nie oznacza to tylko trzymania dowodu osobistego w bezpiecznym miejscu i udostępniania go wyłącznie zaufanym osobom i instytucjom i to jeszcze z ograniczeniami.
Nie wolno nam dzisiaj zarówno zostawiać dowodu w wypożyczalni kajaków, jak i skanować go i wysyłać jego skan mejlem do sprzedawców w sieci. Takie działania, jeżeli trafimy na oszusta, mogą się fatalnie skończyć.
Nie wolno nam również lekkomyślnie ujawniać danych z dowodu osobistego. Nie informujemy wszystkich zainteresowanych, jaki jest np. nasz adres domowy, jaki mamy PESEL i kiedy się urodziliśmy.
Cyfrowe ślady mówią wszystko o nas
W cyfrowym świecie nasze wrażliwe dane mogą wyciec nie tylko przez to, że komuś bezmyślnie wysłaliśmy skan lub dane z naszego dowodu. Przestępcy, wykorzystując pozostawiane przez nas w internecie tzw. cyfrowe ślady, mogą łatwiej je od nas wyłudzić – np. podszywając się pod nasz bank lub zaufany sklep internetowy.
W internecie każde nasze zachowanie generuje wspomniany cyfrowy ślad. Po pierwsze, na podstawie adresu IP, który ma każdy komputer w sieci – można ustalić gdzie znajduje się urządzenie, a także z jakiego korzysta systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej. Ale to nie wszystko.
Przeglądarki zapamiętują odwiedzane strony oraz pytania i odpowiedzi, które wpisujemy do internetowych formularzy. Serwery mogą śledzić naszą aktywność w sieci. Informacje o nas zbierają również portale społecznościowe. Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, to może zebrać z sieci bardzo wiele informacji o nas.
Najczęściej nasze cyfrowe ślady służą do precyzyjnego przygotowywania dla nas odpowiednich reklam. Ale może je ktoś wykorzystać do przestępczych celów – w tym kradzieży tożsamości. Dlatego lepiej utrudniać zbieranie o nas cyfrowych śladów.
Oto kilka prostych zaleceń, jak to robić.
To wszystko z pewnością utrudni życie oszustom.
Ganu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
25-370 Kielce
ul. Żeromskiego 25/4
NIP: 959-194-22-17
Stosowanie do obowiązków informacyjnych nałożonych przepisami prawa firma Ganu spółka z o.o. Sp.k informuje,
iż w zakresie pośrednictwa w udzielaniu produktów finansowych współpracuje z nastepujacymi pożyczkodawcami:
NG Partners Sp. z o.o. oraz LS Nexum Sp. z o.o.
Projekt i realizacja strony internetowej NET-atak
© 2023 Ganu spółka z o.o. Sp.k