PIENIĄDZE NA DOWOLNY CEL!

SZYBKO I BEZPIECZNIE

Chroń swoje dane osobowe!!!

data dodania: 2020-01-30

Żeglując po internecie, zostawiamy w nim cyfrowe ślady. Bywa, że nieodpowiedzialnie i za dużo. Przez to w skrajnym wypadku może być skradziona nasza tożsamość. A to grozi już bardzo poważnymi finansowymi stratami.

Po pierwsze, pilnuj danych z dowodu osobistego

Podstawowe zalecenie dotyczące obrony przez kradzieżą tożsamości brzmi: pilnuj jak oka w głowie dowodu osobistego!!! I we współczesnym cyfrowym świecie nie oznacza to tylko trzymania dowodu osobistego w bezpiecznym miejscu i udostępniania go wyłącznie zaufanym osobom i instytucjom i to jeszcze z ograniczeniami.

Nie wolno nam dzisiaj zarówno zostawiać dowodu w wypożyczalni kajaków, jak i skanować go i wysyłać jego skan mejlem do sprzedawców w sieci. Takie działania, jeżeli trafimy na oszusta, mogą się fatalnie skończyć.

Nie wolno nam również lekkomyślnie ujawniać danych z dowodu osobistego. Nie informujemy wszystkich zainteresowanych, jaki jest np. nasz adres domowy, jaki mamy PESEL i kiedy się urodziliśmy.

Cyfrowe ślady mówią wszystko o nas

W cyfrowym świecie nasze wrażliwe dane mogą wyciec nie tylko przez to, że komuś bezmyślnie wysłaliśmy skan lub dane z naszego dowodu. Przestępcy, wykorzystując pozostawiane przez nas w internecie tzw. cyfrowe ślady, mogą łatwiej je od nas wyłudzić – np. podszywając się pod nasz bank lub zaufany sklep internetowy.

W internecie każde nasze zachowanie generuje wspomniany cyfrowy ślad. Po pierwsze, na podstawie adresu IP, który ma każdy komputer w sieci – można ustalić gdzie znajduje się urządzenie, a także z jakiego korzysta systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej. Ale to nie wszystko.

Przeglądarki zapamiętują odwiedzane strony oraz pytania i odpowiedzi, które wpisujemy do internetowych formularzy. Serwery mogą śledzić naszą aktywność w sieci. Informacje o nas zbierają również portale społecznościowe. Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, to może zebrać z sieci bardzo wiele informacji o nas.

Najczęściej nasze cyfrowe ślady służą do precyzyjnego przygotowywania dla nas odpowiednich reklam. Ale może je ktoś wykorzystać do przestępczych celów – w tym kradzieży tożsamości. Dlatego lepiej utrudniać zbieranie o nas cyfrowych śladów.

Oto kilka prostych zaleceń, jak to robić.

  • Zadbajmy między innymi o to, by żeglować po internecie na bezpiecznym sprzęcie – używajmy programów antywirusowych i regularnie aktualizujmy system operacyjny i inne oprogramowanie, z którego korzystamy. To dotyczy również naszego smartfonu – nie tylko komputera.
  • Kupując w internecie, korzystajmy z bezpiecznych sklepów internetowych – takich, które nie chcą więcej danych niż niezbędne do transakcji i które płatność przeprowadzają na stronie certyfikowanego pośrednika. Ważne jest również, by sprzedawca przestrzegał regulacji RODO.

  • Hasła z których korzystamy nie są na wieczność – zmieniajmy je regularnie, chociaż raz w miesiącu. Co oczywiste, nigdy nikomu ich nie ujawniamy, podobnie jak loginów – w tym np. oszustom, którzy próbują podszyć się pod nasz bank. Nie pozwalajmy też zapamiętywać haseł przez przeglądarki.

  • Dobrze jest żeglować po internecie w trybie zaufanym lub zwanym też incognito – zostawiamy wtedy mniej cyfrowych śladów. Poza tym regularnie w przeglądarce usuwajmy pliki cookies.

  • Odpowiedzialnie korzystajmy z bankowości internetowej. A więc między innymi wylogowujemy się po zakończeniu transakcji, nie zapamiętujemy loginów i haseł do niej w przeglądarce i nie korzystamy z serwisu transakcyjnego naszego banku na publicznych komputerach, np. w hotelu.

  • Odpowiedzialnie pochodzimy też do korzystania z mejla i innych form cyfrowej komunikacji. Nie otwieramy nieznanych mejli –absolutnie żadnych dołączonych do nich plików. To samo dotyczy też np. Messengera. A w mediach społecznościowych tak zmieniamy ustawiamy, by nasze posty widzieli tylko nasi znajomi – lepiej by nie były publiczne.

To wszystko z pewnością utrudni życie oszustom.

 

Siedziba główna

Ganu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
25-370 Kielce
ul. Żeromskiego 25/4
NIP: 959-194-22-17

Nasze placówki

Posiadamy aż 15 placówek
w 5 województwach!

Stosowanie do obowiązków informacyjnych nałożonych przepisami prawa firma Ganu spółka z o.o. Sp.k informuje,
iż w zakresie pośrednictwa w udzielaniu produktów finansowych współpracuje z nastepujacymi pożyczkodawcami:
NG Partners Sp. z o.o. oraz LS Nexum Sp. z o.o.

Ganu spółka z o.o. Sp.k informuje,iż w ramach pośrednictwa w zakresie udzielania produktów finansowych , współpracuje z następującymi pożyczkodawcami : NG PARTNERS Sp.zo.o. KRS: 0000574341, LS NEXUM Sp.zo.o. KRS:0000657839.
Ganu spółka z o.o. Sp.k. w ramach zawartych umów z ww. podmiotami otrzymuje wynagrodzenie oraz posiada umocowanie do zawierania umów o dany produkt finansowy.

Projekt i realizacja strony internetowej NET-atak
© 2023 Ganu spółka z o.o. Sp.k